تعداد نمایش:6107
امتیاز: 1 2 3 4 5 6


بروزرسانی : جمعه 19 مهر 1387
فاکتور فروش

برای ثبت عملیات فروش کالا از این فرم استفاده می شود. در این فاکتور شما می توانید کلیه فروش های فروشگاه را ثبت کنید. ممکن است این فروش ها ازمشتریان شناخته شده و یا مشتریان متفرقه باشد. برای استفاده بهتر و راحتتر از این فاکتور به نکات زیر توجه فرمائید:

1- توجه داشته باشید برای ثبت فاکتور مشتریان شناخته شده فاکتور را به نام همان مشتری صادرکنید، و برای ثبت فاکتورهای متفرقه یک حساب متفرقه باز کرده و همیشه فاکتورهای متفرقه را به نام همان حساب صادر نمائید.

2-  ممکن است یک و یاچند کالا با یک قیمت و یا قیمتهای مختلف باشد، در چنین حالاتی برای ثبت چند کالا می توانید از یک فاکتور استفاده نمائید، ولی برای ثبت یک کالا با چند قیمت حتماً باید چند فاکتور مختلف باز کنید. پس به این نکته توجه فرمائید که در یک فاکتور نمی توانید یک کالا را با دو قیمت ثبت نمائید.

3-  ممکن است کالای شما چند جزئی باشد، در آنصورت شما در بخش سایر تنظیمات نرم افزار در قسمت تنظیمات کالا گزینه مربوط به کالاهای چند جزئی را فعال نموده سپس می توانید در قسمت تعریف کالا ، کالاهایی تعریف کنید که هر کدام از آنها از اجزاء مختلفی تشکیل شده اند، ازجمله در واحدهای تولیدی که معمولاً فاکتورهای خرید آنها شامل مواد اولیه می باشد ولی فاکتور فروش آنها شامل کالای ساخته شده است.

4- در فاکتورهای فروش این نرم افزار شما می توانید خدمات فروشگاه را نیز در یک فاکتور به همراه قطعات احتمالی برای مشتری ثبت کنید.

5- در فرم فاکتور فروش یک سطر مخصوص توضیحات وجود دارد، در این سطر می توانید توضیحات مربوط به فروشگاه، کالا، تاریخ و .... را ثبت نمائید. ولی در بعضی اوقات نیاز می شود که یک توضیح مشخص در همه فاکتورها ثبت شود. برای سهولت در ثبت این توضیح در تمامی فاکتورها می توانید در فرم سایر تنظیمات نرم افزار در بخش تنظیمات چاپ فاکتور توضیح مورد نظرتان را در فیلد "توضیح پیش فرض فاکتور" وارد نمائید.

6- در این فرم می توانید اضافات و یا کسورات جانبی فاکتور را در قسمتهای مربوطه ثبت کنید تا در حساب مشتری تاثیرگذار باشد.

7- درمورد تاریخ صدور فاکتور، بصورت پیش فرض از تاریخ ویندوز استفاده می شود. درصورت نیاز می توانید تاریخ نرم افزار را در قسمت تاریخ مؤثر واقع در منوی تنظیمات تغییر بدهید، درصورتیکه فقط یک سند شما مربوط به تاریخی غیر از تاریخ سیستم باشد، با کمک قسمت تاریخ سند می توانید این سند را درتاریخ مورد نظر ثبت نمائید.

8- در ضمن بهتر است توجه داشته باشید که فاکتور فروش در هنگام ثبت در حساب مشتری و موجودی کالا تاثیر می گذارد، درنتیجه حذف فاکتور نیز در هر دو حساب فوق تاثیرگذار خواهد بود.

حال با توجه به این نکات برای ثبت عملیات فروش کالا، در منوی فاکتور بر روی گزینه "فاکتور فروش" کلیک نمائید. یا از منوی عمودی واقع در سمت چپ صفحه اصلی برنامه بر روی گزینه "فاکتور فروش" کلیک نمائید. یا کلید "F5" را بزنید. از هر روش که استفاده نمائید پنجره زیر باز می شود.

روش کار با فاکتور فروش

در این فرم ابتدا باید شماره فاکتور را وارد نمائید(توجه داشته باشید که سیستم همیشه شماره فاکتور را در این فیلد بطور خودکار با توجه به شماره فاکتور ثبت شده قبلی وارد می نماید و درصورتی که بخواهید، می توانید شماره های مورد نظر خودتان را وارد کنید، در این حالت هر فاکتوری که به آن شماره ندهید یک رقم از شماره فاکتور قبلی بالاتر خواهد بود.) بعد از مشخص نمودن تاریخ نام مشتری را وارد نمائید. برای اینکار به یکی از دو روشی که قبلا توضیح داده شده نام مشتری طرف حساب فاکتور را از لیست مشتریان انتخاب نمائید. توجه داشته باشید با انتخاب نام مشتری از لیست کد مشتری توسط سیستم در فیلد موجود در کنار نام مشتری وارد می شود.

پس از انجام مراحل فوق فاکتور آماده ورود مشخصات کالاهای فروخته شده می باشد. برای ورود این مشخصات باید به روش زیر عمل نمائید:

ابتدا بر روی دکمه "کالا" کلیک نمائید پنجره زیر باز می شود.

در این فرم نام کالا را از لیست کالاها انتخاب نموده، کد کالا بصورت خودکار توسط سیستم در فیلد مربوطه پر میشود. سپس نام انباری که کالا در آن نگهداری می شود را از لیست انبارهای موجود انتخاب نمائید. بعد از آن تعداد کالای فروخته شده را وارد نمائید، همانطور که مشاهده می کنید قیمت فروش بطور خودکار در محل مربوطه پر شده است، (در صورتیکه قیمت فروش کنونی کالا با قیمت فروش در زمان تعریف کالا فرق داشته باشد قیمت کنونی را وارد نمائید.) سپس بر روی دکمه "تایید" کلیک کنید. کالای مورد نظرتان به فاکتور فروش اضافه می گردد.

نکته: توجه داشته باشید اگر در هنگام اضافه نمودن کالا به فاکتور مشاهده نمودید قیمت فروش بطور خودکار پر نمی شود به دو صورت می توانید این قیمت را پر نمائید، روش اول: می توانید قیمت را بطور دستی پر کنید. روش دوم: در این روش شما به فرم تعیین موجودی اولیه انبار رفته و انباری را که این کالا در آن نگهداری می شود را انتخاب نمائید سپس بر روی دکمه "تعیین موجودی انبار" کلیک کنید.سپس از لیست نمایش یافته کالای مورد نظرتان را انتخاب نموده سپس بر روی دکمه "اصلاح" کلیک کنید. در پنجره نمایش یافته قیمت فروش را وارد نموده سپس بر روی دکمه "تایید" کلیک نمائید تا اطلاعات وارد شده ثبت گردد. سپس به بخش فاکتور برگشته اینبار مشاهده می نمائید با انتخاب نام و انبار کالا قیمت بطور خودکار وارد می شود.( استفاده از روش دوم بهتر است زیرا با استفاده از این روش شما میتوانید هر وقت بخواهید فاکتور فروشی برای این کالا صادر کنید لازم نیست آنرا بصورت دستی وارد نمائید. همچنین اگر فرد دیگری خواست فاکتور فروش صادر نماید لازم نیست قیمت کالا را بداند زیرا این قیمت قبلا ثبت شده و بصورت خودکار در فاکتور اعمال می گردد).

اینکار را برای کالاهای دیگری که فروخته اید نیز انجام دهید، اگر فاکتور شما دارای اضافات (هزینه های متفرقه) و کسوراتی (تخفیفات) بود آنرا در گزینه های موجود در پائین فاکتور وارد نمائید اگر خدماتی نیز ارائه نمودید برای ثبت خدمات ارائه شده به مشتری در فاکتور فروش بر روی دکمه "خدمات" کلیک نموده پنجره زیر باز می شود.

در این پنجره با انتخاب نام خدمات از لیست بقیه فیلدها با توجه به آنچه در هنگام تعریف خدمات مشخص نموده اید پر می شود. در انتها بر روی دکمه "تایید" کلیک نمائید تا خدمات ارائه شده به فاکتور اضافه شود. در انتها(در صورتیکه نخواستید کالای دیگر را وارد فاکتور نمائید) بر روی دکمه "ثبت فاکتور" کلیک نمائید. پنجره زیر باز میشود.

در این پنجره مبالغی را که بابت فروش دریافت می دارید، به روشی که در بخش دریافت توضیح داده شده است وارد نموده و در انتها بر روی دکمه "تایید سند" کلیک نمائید.

نکته: توجه داشته باشید اگر در هنگام فروش دریافتی صورت نگرفته باشد شما می توانید زمانیکه پنجره "ثبت مبالغ دریافتی" باز می شود بدون ورود اطلاعات به این فرم بر روی دکمه "تایید سند" کلیک نمائید.یا کلید F6 را بزنید. در اینصورت کل حساب فاکتور به حساب طرف منظور می گردد.
پس از بسته شدن پنجره فوق پیغام زیردر صفحه نمایش ظاهر می گردد.(این پنجره در صورتی بنمایش در می آید که گزینه "فرم پرسش برای چاپ فاکتور فروش نمایش داده شود" در بخش سایر تنظیمات نرم افزار فعال باشد.) اگر گزینه ذکر شده فعال نبود برای چاپ فاکتور باید آنرا از لیست فاکتور ها در بخش عملیات فاکتور ها انتخاب نموده سپس آنرا چاپ کنید)

در صورتیکه تمایل دارید فاکتور فروشتان چاپ شود بر روی "بلی" و در غیر ینصورت بر روی "خیر" کلیک نمائید. با کلیک بر روی دکمه "بلی" پنجره زیر باز می شود.

در این پنجره ابتدا نوع چاپ فاکتور را مشخص نموده سپس در بخش نحوه چاپ یکی از دوحالت "نمایش قبل از چاپ" و " ارسال مستقیم به چاپگر" را انتخاب نمائید. و بر روی دکمه "تایید" کلیک نمائید.در صورتیکه نمایش قبل از چاپ را انتخاب نمودید پنجره زیر باز می شود. در این پنجره پیش نمایشی از نحوه چاپ فاکتور را مشاهده می نمائید برای چاپ نمودن آن باید در این پنجره بر روی دکمه "پرینتر" کلیک نمائید.

اما اگر گزینه دوم یعنی ارسال مستقیم به چاپگر را انتخاب کردید، مستقیماً اطلاعات فاکتور برای چاپ به پرینتر فرستاده می شود.

نکته: توجه داشته باشید در هنگام ورود مشخصات اقلام فروخته شده به فاکتور اگر کالایی که فروخته اید در لیست کالاها، تعریف نشده بود همان زمان که پنجره انتخاب کالا باز می باشد با کلیک بر روی دکمه جدید کالای مورد نظرتان را برای سیستم تعریف نموده، سپس آنرا از لیست انتخاب نمائید.

نکته: در صورت انجام عمل فوق (یعنی اگر شما کالایی را همزمان با صدور فاکتور ثبت نمائید) در هنگام تعیین انبار نام انبار در لیست مشاهده نمی شود برای اینکه نام انبار را بتوانید مشاهده کنید بایست به فرم تعیین موجودی انبار رفته با انتخاب انبار مورد نظر و کلیک بر روی دکمه "تعیین موجودی انبار" لیست موجودی انبار را باز نموده سپس با کلیک بر روی دکمه "جدید" کالای تعریف شده را از لیست کالاها انتخاب کرده سپس بر روی دکمه تایید کلیک نمائید. حال اگر به فرم فاکتور فروش بازگردید و کالای مورد نظرتان را انتخاب نمائید در هنگام انتخاب، نام انبار به لیست اضافه شده است و شما مس توانید با انتخاب آن کالای مورد نظرتان را به لیست اضافه نمائید.

نکته: در صورت انصراف از اضافه کردن کالا به فاکتور، می توانید تا قبل از کلیک بر روی دکمه "تایید" برای خروج از پنجره فوق بر روی دکمه "انصراف" کلیک نمائید.

نکته: یک کالا را در یک فاکتور دو بار نمی توانید وارد کنید، برای اضافه و یا کم کردن تعداد یک کالا باید آن را انتخاب کرده و با کلیک بر روی دکمه "اصلاح" پنجره زیر باز می شود. شما در این پنجره فقط می توانید تعداد کالا و قیمت آنرا تغییر داده در انتها بر روی دکمه "تایید" کلیک نمائید.( توجه داشته باشید فقط تا قبل از ثبت فاکتور می توانید مشخصات کالا را تغییر دهید.)

نکته: در صورتیکه کالایی را اشتباه وارد نمودید و یا خواستید سطری از فاکتور را حذف نمائید تا قبل از ثبت فاکتور با انتخاب آن سطر در فاکتور بر روی دکمه "حذف" کلیک نمائید.